نامور مطلق در نشست سالیانه معاونان صنایع دستی استانها تاکید کرد: تحول در صنایع دستی کشور در شرایط پسا تحریم
سه شنبه, 03 آذر 1394 ساعت 08:46

نامور مطلق در نشست سالیانه معاونان صنایع دستی استانها تاکید کرد: تحول در صنایع دستی کشور در شرایط پسا تحریم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نشست سالیانه معاونان صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور به منظور طرح و بررسی مسائل و مشکلات بازدارنده در این حوزه،  موضوعات مربوط به ترویج وگسترش و همچنین صادرات وتجارت جهانی صنایع دستی (صبح امروز یکشنبه 1 آذر) آغاز شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در این مراسم با تشریح اهداف برگزاری این نشست گفت: ما امروز در مقطع حساسی از سرنوشت کشور قرار داریم  و این امر در مورد صنایع دستی و تلاش فعالان این عرصه نیز صدق می کند.

 

نامور مطلق افزود با یادآوری تحریمهای ظالمانه و نا عادلانه ای که بر کشور و ملت ایران در همه عرصه ها از جمله صنایع دستی  تحمیل شد و لطماتی که به اقتصاد وارد آمد افزود: انتظار می رود در شرایط پسا تحریم با توجه به زحماتی که دست اندرکاران این حوزه می کشند شاهد تحول باشیم و صنایع دستی را از وضعیت کنونی اش خارج کنیم و این شروع دوره شکوفایی وخود اگاهی  برای کشور باشد.

وی توجه به شیوه صحیح عملکرد وعملیاتی شدن برنامه های پسا تحریم را از مهمترین برنامه های  کاری سازمان برشمرد وخاطرنشان کرد: باید در هر عرصه خوب بیاندیشیم و طرحها و نظراتی  که هر یک از دوستان در این خصوص دارند مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم طرح  نویی را برای دوره پسا تحریم رقم بزنیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به آمار فعالیتهای انجام شده در عرصه صنایع دستی در نیمه نخست امسال و میزان دستیابی به اهداف تعیین شده در این حوزه عنوان کرد: سطح  فعالیتهای سازمان در مقایسه با سایر سازمانهای فعال در این عرصه، رضایتبخش و قابل قبول بوده است.

نامور مطلق خطاب به معاونان صنایع دستی و هنرهای سنتی سراسر کشور تاکید کرد: طبق اعلام نظر سازمان مدیریت بیش از 60 درصد برنامه های ما در حوزه صنایع دستی محقق شده است و بالاترین سطح رضایتمندی، از زحمات شما است که با استفاده و بهره گیری از حداقل امکانات توانسته اید تاثیرات  مثبتی را در درون  و بیرون سازمان بوجود  بیاورید. 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی از افزایش 36 درصدی صادرات در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه  خبر داد و اظهار داشت: این میزان رشد بیانگر زحمات و فعالیتهای استانها در این زمینه بوده است و راه اندازی انجمن صادرکنندگان صنایع دستی در اتاق بازرگانی ایران، امکان سازنده و موثری برای رشد این حوزه فراهم خواهد کرد.

بهمن نامور مطلق با بیان اینکه محور اصلی توجه به صنایع دستی در گذشته افزایش تولیدات بوده است عنوان کرد: در حال حاضر ما باید توجه ویژه ای  به صادرات و تجارت و حوزه فروش و بازرگانی داشته باشیم زیرا این موضوع از اصول ما بدون کاهش در بخش تولید است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خاطرنشان کرد: هر سه حوزه فعالیت این معاونت باید توام با هم فعال باشند وهیچ یک بر دیگری برتری ندارد؛ در استانی که حوزه فروش فعال است باید روی تولید بیشتر برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرد واستانی که  تولیدات کمتری دارد  باید حوزه توسعه را تقویت کند.

وی با تاکید بر تعریف اهداف بزرگ برای بخش صنایع دستی اضهار امیدواری کرد  که صادرات به مرز یک میلیارد دلار برسد.

وی گفت: اگر بدرستی با برنامه های پسا تحریم در برنامه ششم پیش برویم این موضوع، دست نیافتنی نیست .

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: باید افراد تحت پوشش خود را به 500 هزار نفر واقعی و فعال برسانیم تا این افراد تحت پوشش و واجد شرایط بتوانند از مزایای بیمه هنر مندان و صاحبان مشاغل صنایع دستی برخور دار شوند.

 

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی در این نشست همچنین امکان سنجی تبدیل شهرهای بزرگ  و مستعد  هر استان که صاحب سبک و دارای  صنایع دستی برتر،  منحصر و مخصوص هستند به ملی شهرها و همچنین تبدیل ملی شهرها به شهرهای جهانی توریستی و خلاق در عرصه صنایع دستی  مشروط به احراز شاخص ها و ویژگی های منحصر به شهرهای جهانی مانند شهر جهانی اصفهان و شهر جهانی تبریز را مورد تاکید قرار داد.

در ادامه این نشست دو روزه معاونان صنایع دستی هر یک از استانها به بیان دید گاهها،  نظرات، برنامه ها و موضوعات و مشکلات کلی و اختصاصی مربوط به حوزه استان خود پرداختند .

 گفتنی است این گرد همایی مشترک بین معاونان صنایع دستی استانها تا عصر فردا در ساختمان ستاد مرکزی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری در تهران ادامه خواهد داشت.

 

خواندن 920 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 03 آذر 1394 ساعت 09:00
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.