پیشینه تاریخی
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 13:22

پیشینه تاریخی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
استان بوشهر ،یکی از مراکز باستانی تمدن و فرهنگ ایران زمین به شمار می رود.بر اساس مطالعات باستانشناسی و خشت نبشته های ایلامی که در محلی به نام " تل پی تل" (TOLPAYTOL)در جنوب محله ی امامزاده بندر بوشهر به دست آمده است.پیشینه تمدن  در بوشهر به چهار هزار سال پیش باز می گردد.
در دوران هخامنشی سرزمین بوشهر مورد توجه قرار داشت و پادشاهان این سلسله چندین کاخ در نواحی برازجان بنا نمودند که از آن جمله می توان به بقایای کاخ های بردک سیاه و سنگ سیاه و چرخاب اشاره نمود.
از آغاز تشکیل امپراطوری ساسانی،به دلیل رونق تجارت؛بوشهر مورد توجه ویژه ای بود و تا پایان حکومت ساسانیان " ریو اردشیر" به عنوان یک بندر مهم تجاری و فرهنگی فعال بوده است.
با فروپاشی امپراطوری ساسانی،حیات تمدنی و فرهنگی ریو اردشیر (ریشهر) نیز تضعیف شد.بندر ریو اردشیر یا بوشهر در میان سالهای 19 تا 22 هجری قمری به دست مسلمانان افتاد.بعد از استیلای مسلمین بر کرانه های شمالی خلیج فارس،بندر سیراف در 240 کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر که در دوره ساسانی از بنادر مهم ایران بود مورد توجه مسلمانان نیز قرار گرفت و با فعالیت بازرگانان ایرانی به بزرگترین بندر قلمرو حکومت اسلامی تبدیل شد.به گونه ای که این بندر در قرن چهارم هجری ثروتمندترین و باشکوه ترین بندر تجاری ایران بوده است.
خواندن 2350 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 18 اسفند 1393 ساعت 08:04

محتوای بیشتر در این بخش: « معرفی شهرستان های بوشهر
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

ارتباط با ما

آدرس: بوشهر - انتهای خیابان گمرگ - عمارت کازرونی

صندوق پستی: 3637-75135

تلفنخانه:07733327280

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی برای اطلاع از آخرین مطالب سایت، در خبرنامه عضو شوید.